İDAŞ 1965 yılında kurulmuş ve 1967 yılında Topkapı-İstanbul fabrikasında ülkemizin ilk yaylı yatak üretimine başlanmıştır. 1974 Yılında Bursa fabrikası devreye alınarak metal karyola başlığı, karyola, metal kanepe, baza v.s. gibi madeni mobilya üretimine başlanmıştır. 1976 Yılında Bozüyük fabrikamız kurulmuş ve 1977 yılı başından itibaren poliüretan sünger üretimine başlanmıştır. Bu fabrikamızda 1986 yılında yapılan ek yatırımla silindir şeklindeki yuvarlak sünger blok üretimi gerçekleştirilmiştir. 2000 Yılı başından itibaren İstanbul ve Bursa üretimi Bozüyük fabrikasına taşınmıştır. Halen 70.000 m2 alan üzerinde kurulu olan Bozüyük fabrikamızda yay konstrüksiyonu, sünger imalatı, yatak, baza, başlık ve metal mobilya üretimi modernleştirilmiş üretim parkuruyla ve robot teknolojisiyle üretilmektedir.

İDAŞ 1992 yılında A.B.D. Leggett and Platt firması ile imzalanan lisans anlaşması sonucu 1993 yılından itibaren Mira-Coil yay sistemli yatakların ülkemizde ve komşu ülkelerdeki tek üreticisi olmuştur.

İDAŞ kuruluşundan beri yaylı yatak üretiminde ilklerin ve yeniliklerin öncüsü olmanın gururunu taşımıştır.

İDAŞ, 50 yıllık tecrübesini modern üretim tesisi, teknolojik altyapısı, fonksiyonel hammaddeleri, gelişmiş laboratuar ve test imkanlarıyla birleştirerek günümüzde yatak, baza, başlık ve metal mobilya üretimine devam etmektedir.